Údržba drevených parketových podláh

Aby drevená podlaha vydržala dlho krásna, elegantna a s reprezentatívnym vzhľadom, musíme sa o ňu starať. To ale určite neznamená každý týdeň ju zmyť vodou podľa zásady  “čo je mokré to je čisté “ Pokiaľ ešte k tomu Vašej podlahe doprajete slušnú dávku chemických čistiacich prostriedkov z televíznych reklám, s peknou podlahou sa rýchlo rozlúčite. Pritom údržba a ošetrenie drevenej podlahy je jednoduché, len treba vedieť ako na to.

Všeobecné zásady

Rozhodujúci vplyv na trvanlivosť a optický vzhľad drevených podláh majú klimatické podmienky v miestnosti. Príliš nízka relatívna vlhkosť vzduchu spolu s vysokou teplotou má za následok tvorbu špár. Naopak príliš vysoká vlhkosť vzduchu a nízke teploty majú za následok napučanie a deformácie. Teplota v miestnosti 20- 22 °C a relatívna vlhkosť vzduchu 50 - 65 % sú ideálne pre zachovanie úžitkovej hodnoty drevenej podlahy, ako aj pre pocit pohodlia, tak ako ho vníma človek . Pokiaľ sa nám podarí zachovať tieto hodnoty, urobíte prvý a najdôležitejší krok k trvale krásnej parketovej podlahe. Podrobnejšie o problematike klímy v interiéri sa dočítate tu.

Ďalšia dôležitá zásada je zabrániť kontaktu podlahy s vodou. Pokiaľ dôjde k rozliatiu vody na  parkety je potrebné čím skôr vodu dosucha vyutierať. Nesmie dojsť k vniknutiu vody cez povrchvé póry prípadne cez špary v parketách hlbšie dovnútra. Ak voda dlhšie pôsobí na povrch parkiet môže dojsť k ich sčernaniu najprv na hranách a potom na celej postihmutej ploche. Rovnaký vplyv má na parkety aj časté umývanie mokrou handrou, alebo mopom. Pokiaľ sa voda cez špáry alebo cez dilatačnú špáru popri stene dostane až na podkladový betón môže dojsť až k vydutiu parkiet. Najčastejším zdrojom takýchto havárií sú tečúce, alebo kvapkajúce radiátory, klimatizácia, akváriá a tiež polievanie kvetov.

Pokiaľ máte byt s už hotovými parketami, ktoré sú položené nekvalitne, vŕzgajú, sú odlepené od podlahy,alebo rozídené s veľkými špárami, bežná údržba ani ošetrenie nepomôžu. Viac o tejto problematike sa dočítate tu.

Bežná údržba-čistenie

Bežné čistenie vysávačom, alebo metlou. Občas vytrieť dôkladne vyžmýkanou utierkou, alebo špeciálnym parketovým mopom. Utierka má byť vlhká len natoľko aby podlaha bola suchá cca do minúty od aplikácie. Nepoužívajte žiadne agresívne čistiace prostriedky z televíznych reklám pre domácnosť. Všetci seriózny výrobcovia parketových lakov alebo olejov Vám ponúkajú tiež vhodné prostriedky na bežnú údržbu aj na periodické ošetrenie, ktoré parkety šetria, a predlžujú ich životnosť. Pokial nemáte túto možnosť najvhodnejšie je použiť mazľavé mydlo ktoré je k parketám neutrálne. Nezabudnite že životnosť parketovej podlahy je priamo závislá od toho ako  ju ochránime pred pôsobením vody. Úplným vylúčením vody a správnym ošetrovaním životnosť  parkiet predlžime na viac ako dvojnásobok.

Periodická údržbaošetrenie polischom

Podlahu najskôr očistiť obvyklým spôsobom. Na podlahu rovnomerne naniesť tenkú vrstvu nezriedeného parketového  polischu podľa doporučenia výrobcu laku. Na dosiahnutie rovnomerného oživujúceho efektu je najlepšie použit špeciálnu utierku s parketovým mopom. Behom schnutia (cca 20 min.) nevkročiť na podlahu. Početnosť použitia závisí od doporučenia výrobcu polischu a na intenzite namáhania podlahy obvykle raz štvrťročne až raz ročnne. Použitím polischu sa docieli vyššia odolnosť v odere a tým dlhšia trvanlivosť laku. Treba dať pozor a použiť polisch ktorí doporučuje výrobca laku, pretože niektoré polische vytváraju vrstvu, ktorá sa nedá opatovne prelakovať. Tieto podlahy musia byť pri renovácii parkiet obrúsené až na drevo, predtým než môže byť nanesená nová vrstva laku. Pri olejovaných podlahách sa namiesto polischu oleja používa ošetrovací olej.

UPOZORNENIE: Ošetrenie polischom môžeme previesť najskôr 1 mesiac po nalakovaní parkiet

Odstraňovanie škvŕn

Dosť často sa nám bežné škvrny a šmuhy od topánok podarí odstrániť  koncentrovaným čističom použivaným pri bežnej údržbe. Pokiaľ sa škvrnu nepodarí odstrániť môžete vyskúšať nasledovné postupy.

Stopy od topánok, olej, tuky, krém na topánky, sadze a zaschnuté zvyšky čokolády alebo mastnoty odstránime technickým benzínom. Stopy od fixiek, tušu a rúžu odstránime liehom zmiešaným s vodou v pomere 1:1. Stopy od krvi odstránime studenou vodou. Zvyšky vosku a lebo žuvačky zmrazíme zmrazovacím sprajom alebo kockami ľadu v igelitovom sáčku a odstránime mechanicky. Pri všetkých týchto postupoch treba byť opatrný aby sa nepoškodila povrchová úprava. V prípade olejovaných parkiet je väčšinou potrebné pretretie postihnutého miesta ošetrujúci olejom.

Ďalšie tipy

Škrabancom od stoliček a kresiel sa vyhneme podlepením filcových podložiek pod nožičky. V prípade ak použijete na nalepenie filcu rozpúšťadlové lepidlo (napr. chemoprén) treba dať pozor aby sa filcové podložky nedostali do kontaktu s podahou skôr ako vytvrdne lepidlo pod filcom. Predídete tak nepekným fľakom spôsobenými reakciou lepidla na lak. Na zvlášť namáhané priestory je vhodné použiť jednu vrstvu laku navyše – jedná sa hlavne o vchodové priestory, kuchyne, a miesta kde je zvýšené riziko pôsobenia vody. Na najexponovanejšie miesta ako pracovná stolička pri počítači, použite špeciálnu priehľadnú podložku. Pred vstupom do interiéru odporúčame uložiť hrubé a jemné čistiace zóny, zabrania prenosu nečistôt a vlhkosti z exteriéru Sálavé teplo, a  iskry z kachlí alebo z krbu môžu parkety poškodiť, preto je vhodné v okruhu cca 0,7 m okolo krbu použiť dlaždice, alebo parkety chrániť iným spôsobom. Prechody z priestorov kde hrozí riziko vytečenia vody ako kúpelne, práčovne, balkóny treba oddeliť a utesniť vhodným spôsobom – prahom, silikónovým tmelom. Podobne aj priestory so zvýšenou vlhkosťou ako sauny, bazény treba oddeliť a utesniť tak aby vlhkosť trvale neprenikala do priestorov s parketami.